Zgodnie z obietnicą (złożoną na forum SP7PKI) zdjęcia kilku przykładowych elementów antenowych, jakie wykorzystuję do swoich potrzeb. Najpierw robię projekt, potem tnę. I jakoś się prace antenowe toczą. Przepraszam za momentami nieostre zdjęcia, ale mnie sie rączki trzęśli.

Oto środek dipola na 40, przeznaczony do pracy terenowej. Jak widać do obudowy typu Maszczyk dodany został element, który pełni funkcje izolatora nośnego, do którego dochodzą ramiona dipola. Jednocześnie na dole został rozwiązany problem w którą stronę powiesić antenę.

Końce są na takim izolatorku.

A tak to wyglada na szpulce. Jeszcze w terenie antena mnie nie zawiodła.

Kolejny element to izolatorki jako takie.

Ten izolator może być wykorzystany do drabinki. Pierwotnie był projektowany do dipola na trzy pasma z trzema niezależnymi ramionami, każde strojone na konkretne pasmo zasilane są jednym przewodem koncentrycznym.

A tak wyglad kiedyś tam zrobiony środek anteny i chwilowo nie wykorzystany. Leży i czeka na swój los.



To ostatnio robione izolatory do zbudowania anteny morgain. Czarne elementy to rozpórki do utrzymania w ryzach drutów anteny. Z tego materiału jeszcze nie robiłem, więc bedzie okazja wypróbować, jak zachowuje sie na powietrzu. Ale do drabinki z niego też można zrobić rozpórki.

A to środki. Pierwszy jest do anteny w wersji bez symetryzatora, gniazdo antenowe w środku.

Drugi środek w wersji z symetryzatorem, przewidziany do zamontowania w puszcze elektrycznej.

Niestety popełniłem błąd, bo nie przewidziałem, że puszka ma zaokrąglenia pod śruby. I będę musiał dopiłować ręcznie...

I na koniec zakończenia anteny.